logo
Gaggenau servis

Buzdolabı

Çamaşır Makinesi

Bulaşık Makinesi

Ocaklar

Elektrikli Izgaralar

Havalandırma

 

Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi geçmişten bugüne insan yaşamına en büyük konforu sağlayan ürünlerdendir. Beyaz eşyaların gelişiminde en büyük değişikliklerin yaşandığı cihazların başında gelir. Bu değişiklikler hem performans hem de harcanan vakit açısından oldukça belirgin şekilde görülür.

Bu cihazların icadı ve gelişimi insanlık tarihine bakıldığında çok da uzun zaman önce değildi. Yakın sayılabilecek geçmişte, çamaşır yıkama işlemi elde yapılıyordu ve hatırı sayılır bir zaman alıyordu. Hatta her hanede çamaşır günleri olurdu. Yıkama bir günün tamamını alırken kurutma da aynı şekilde neredeyse bir gün alıyordu ve haftada iki gün süren bir işlem oluşuyordu.

çamaşır makinesi

Günümüzde günlük işlemlerin doğal bir parçası haline gelerek oldukça basitleşmiştir. Tüm çamaşır makinesi modelleri aynı prensiplerle çalışır. Aradaki farkı kalite ve fonksiyonlar meydana getirir. Temizleyiciler kullanılarak kıyafetlerin kirlerinden arındırılması hem kimyasal hem de fiziksel çalışmalarla mümkün olabilmektedir.

Kimyasal kısmı çamaşır makinesi deterjanı ile gerçekleşir. Bu temizleyiciler, molekülleri tutucu özellikte olup, kirlere tutunurlar. Tutundukları kirleri çamaşırlardan sökme işlemi köpük sayesinde gerçekleşir. Köpükler suyun kaldırma kuvvetinin yardımı ile ayrışmayı sağlarlar.

Kaldırma kuvveti zor kirler için hatta hemen hiçbir kir için yeterli kuvveti sağlayamaz. Bunun için hareket yani fiziksel etki şarttır. Bunu da yüksek devirde dönmenin meydana getirdiği merkezkaç kuvveti sağlar. Düşünülenin aksine bu işlemler işin kolay kısmıdır. Yani, lekelerden kurtulmak aslında kolaydır. Zor olan ise, sudan kurtulmaktır. Yani kurutma!

Kurutma işlemi için çok daha fazla devir gerektiği geçmişte üretilen cihazlara bakıldığında çok daha rahat gözlemlenirdi. Çünkü, çamaşır makinesinden gelen oldukça yüksek bir ses olurdu ve kurutmaya geçtiğini anlardık. Oysa, günümüzde Gaggenau gibi markaların üretmiş olduğu cihazlar bu işlemleri mümkün olan en düşük ses seviyelerinde gerçekleştirebilmektedir.

Oldukça fazla yeni özellik kazanan bu ürünler, teknolojinin sağladığı olanakları en ince ayrıntısına kadar kullanabilmektedir. Düşük sesle çalışan ve daha az enerji harcayan ürünlerin piyasaya sürülmesi bu sayede mümkün olabilmektedir. Ayrıca, çalışma sürelerinde de kısa programlar sayesinde büyük tasarruf sağlanmıştır.

Gaggenau Servis / İstanbul Gaggenau Servisi