logo
Gaggenau servis

Elektrik

Güvenlik

Hareketli Parçalar

Çalışmıyor...

Hareketli Parçalar

Çalışma prensibi olarak hareketli parçalar içeren cihazlar her zaman bu hareketin etkilerini hissederler.Beyaz eşyalarda meydana gelen arızalar iki başlıkta ele alınabilir. Bunların ilki elektriksel kaynaklı olanlardır. İkincisi ise hareket eden parçaların var olmasının getirdiği etkilerdendir.

Beyaz eşyalarda en çok kullanılan kısımların başında motorlar gelir. Çeşitli boyutlarda hareketi sağlamak için ana kaynak olan bu parçalar bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar. Ve de, ev eşyaları için en güzel kaynak elektriktir. Bu enerjiyi harekete dönüştürerek cihazların işlevleri yerine getirmesi sağlanır. Bu işlemler sırasında titreşimler, sürtünmeler ve benzerleri meydana gelebilir.

Sürtünme yaşayacak olan ya da sürekli hareketin etkilerine maruz kalacak olan kısımlar son derece dayanıklı malzemelerden özenle üretilmişlerdir. Fakat buna rağmen zamanın etkileri mutlaka hissedilir. Ne kadar uzun olursa olsun, her bölümün ya da her eşyanın bir ömrü vardır. Düzenli bakım yaptırmak suretiyle bu ömrü uzatmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca, komple ürünü değiştirmek yerine eskiyen bölümü değiştirmek de bu işe yarayabilir.

hareketli parçalar

Çamaşır makinesinden, klimaya çoğu ürün için bu saydıklarımız geçerlidir. Örneğin; klimaların hava yönlendirmesini sağlayan panelleri için dahi ayrı minik motorlar kullanılır. Bunların içerisinde dişliler mevcuttur. Çok az bir enerjiyle çalışmak üzere tasarlandıkları için ufak bir kuvvetle hareket ederler. Fakat, kumandanın kullanılması yerine elle çevrilmeye çalışılırsa insanın uygulayacağı kuvvet fazla gelecektir ve arızaya neden olabilir.

Gaggenau Servis / İstanbul Gaggenau Servisi