logo
Gaggenau servis

Elektrik

Güvenlik

Hareketli Parçalar

Çalışmıyor...

Güvenlik

Beyaz eşyalarda uyulması gereken güvenlik tedbirleri firmalar tarafından sağlanan kılavuzlarda ve gerektiğinde ürünler üzerindeki uyarı etiketleriyle tüketiciye bildirilir. Bu bildirimlerin istenilen etkiyi gösterebilmesi tüketicinin elindedir. Üzülerek belirtiyoruz ki, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış bir gerçek vardır. O da, ülkemizde bu kılavuzların okunma oranının oldukça düşük olduğudur.

Oysa ki, güvenlik için bu tedbirlere mutlaka uyulmalıdır. Elektrik ve hareketli parçalar ile çalışan tüm cihazlar usulü dışında kullanıldığında tehlike oluşturabilir. Bu ihtimali azaltmanın ilk yolu harfiyen uyularak kurallara göre kullanım sağlamaktır.

En önemli güvenlik tedbirlerinden birisi de arıza ve bakım durumunda ortaya çıkacaktır. Bu da cihaza yapılacak müdahalelerin iş güvenliği eğitimi almış, ayrıca bu konuda uzman kişilerce gerçekleştirilmesidir. Aksi taktirde birden fazla risk durumu oluşacaktır.

İlk olarak, kullanılacak olan teknik malzemeler önemlidir. Tamirde kullanılacak malzemeler beyaz eşya tamiri için özel olarak üretilmiş olmalıdır. Aksi taktirde evde bulunan hasarlı olma ihtimali olan ya da hasarlı olmasa bile kesici delici ve yaralayıcı etkilere sahip aletlerle tamirat ve bakım yapılmaz.

İkinci olarak, hareketli kısımlar çalışma anında usulü dışında kullanıldığında sağlık üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örnek olarak, anormal bir ses duyulduğunda ve çalışmada bir aksaklık gürültü yolu ile hissedildiğinde kapak açılmamalıdır. Çalışır durumda ki cihazların kapaklarının zaten teknik ekipçe açılması gerekirken bir de çalışma esnasında yapılırsa tehlike büyür.

Gaggenau Servis / İstanbul Gaggenau Servisi